201310.220

Czy strata podatkowa zakładu położonego w innym kraju UE może być rozliczona w Polsce ?

CIT/UPO: Czy strata podatkowa zakładu położonego w innym kraju UE może być rozliczona w Polsce ? Analiza najnowszego orzecznictwa NSA oraz TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) prowadzi do wniosku, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają istotnej korekcie ze względu na brzmienie zasady swobody przepływu kapitału (art. 63 Traktatu o funkcjonowaniu Unii…

201310.050

"Kto kopie leżącego" – czyli kolejna odsłona po wyroku TK?

„Kto kopie leżącego” – czyli kolejna odsłona po wyroku TK z 18.07.2013 (SK 18/09)? W dniu 27.09.2013 r. upłynął dla podatników termin do składania wniosków o wznowienie postępowania w sprawach, w których zostały im ustalone zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1998-2006. Zgodnie bowiem z art. 241 § 1 pkt 2…

201310.040

Zbiorcza faktura korygująca ciągle rodzi trudności

Zbiorcza faktura korygująca ciągle rodzi trudności (Wyrok NSA z 14.08.2013 r., I FSK 1198/12) Przepisy podatkowe ciągle nie nadążają za potrzebami obrotu gospodarczego. Potwierdzeniem tego jest ostatni wyrok NSA dotyczący faktur zbiorczych. Nie można  jednak mieć w tym zakresie zastrzeżeń do NSA. Dziwi natomiast fakt, że ustawodawca pozostaje „głuchy” na wołanie praktyków i samych przedsiębiorców….

201310.040

Czy obiad z klientem wraca do kosztów na stałe ?

CIT/PIT: Czy obiad z klientem wraca do kosztów na stałe ? Wyrokiem z dn. 10.09.2013 r. (II FSK 2019/13) NSA kolejny raz opowiedział się za możliwością zaliczenia do kup wydatków poniesionych na obiad z kontrahentem. Przypomnijmy, że w wielu wcześniejszych orzeczeniach sądy administracyjne niejednokrotnie opowiadały się za całkowitym ograniczeniem prawa do zaliczenia do kup wydatków…

201301.080

Przekazanie artykułów spożywczych do zużycia wolne od VAT.

Podatnik VAT, który odliczył przy nabyciu artykułów spożywczych podatek VAT, a następnie przekazał te artykuły do zużycia przez swoich pracowników i kontrahentów – nie ma obowiązku naliczania VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji Ministr Finansów – Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-1016/12-2/MN). W swojej interpretacji indywidualnej z dnia 03 stycznia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej…