201310.22
0
0

Czy strata podatkowa zakładu położonego w innym kraju UE może być rozliczona w Polsce ?

CIT/UPO: Czy strata podatkowa zakładu położonego w innym kraju UE może być rozliczona w Polsce ? Analiza najnowszego orzecznictwa NSA oraz TSUE (Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej) prowadzi do wniosku, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podlegają istotnej korekcie ze względu na brzmienie zasady swobody przepływu kapitału (art. 63 Traktatu o funkcjonowaniu Unii…

201310.05
0
0

"Kto kopie leżącego" – czyli kolejna odsłona po wyroku TK?

„Kto kopie leżącego” – czyli kolejna odsłona po wyroku TK z 18.07.2013 (SK 18/09)? W dniu 27.09.2013 r. upłynął dla podatników termin do składania wniosków o wznowienie postępowania w sprawach, w których zostały im ustalone zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 1998-2006. Zgodnie bowiem z art. 241 § 1 pkt 2…

201310.04
0
0

Zbiorcza faktura korygująca ciągle rodzi trudności

Zbiorcza faktura korygująca ciągle rodzi trudności (Wyrok NSA z 14.08.2013 r., I FSK 1198/12) Przepisy podatkowe ciągle nie nadążają za potrzebami obrotu gospodarczego. Potwierdzeniem tego jest ostatni wyrok NSA dotyczący faktur zbiorczych. Nie można  jednak mieć w tym zakresie zastrzeżeń do NSA. Dziwi natomiast fakt, że ustawodawca pozostaje „głuchy” na wołanie praktyków i samych przedsiębiorców….

201310.04
0
0

Czy obiad z klientem wraca do kosztów na stałe ?

CIT/PIT: Czy obiad z klientem wraca do kosztów na stałe ? Wyrokiem z dn. 10.09.2013 r. (II FSK 2019/13) NSA kolejny raz opowiedział się za możliwością zaliczenia do kup wydatków poniesionych na obiad z kontrahentem. Przypomnijmy, że w wielu wcześniejszych orzeczeniach sądy administracyjne niejednokrotnie opowiadały się za całkowitym ograniczeniem prawa do zaliczenia do kup wydatków…

201301.08
0
0

Przekazanie artykułów spożywczych do zużycia wolne od VAT.

Podatnik VAT, który odliczył przy nabyciu artykułów spożywczych podatek VAT, a następnie przekazał te artykuły do zużycia przez swoich pracowników i kontrahentów – nie ma obowiązku naliczania VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji Ministr Finansów – Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (ILPP2/443-1016/12-2/MN). W swojej interpretacji indywidualnej z dnia 03 stycznia 2013 r. Dyrektor Izby Skarbowej…

201212.10
0
0

Nieujawnione przychody

Nieujawnione przychody – wyrok NSA z dn. 29.11.2012 r. (II FSK 786/11) Czy darowizna jest opodatkowana PIT ? Okazuje się, że tak. Sprzyja temu niejednolite orzeczictwo NSA. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn. Ten…

201212.01
0
0

Nieujawnione źródła. Prawo czy bezprawie?

Postępowania z nieujawnionych źródeł – praktyka stosowania prawa przez organy podatkowe (kontroli skarbowej) i sądy administracyjne musi ulec zmianie. Postępowania w zakresie nieujawnionych źródeł rodzą liczne i różnorodne wątpliwości. W tym miejscu zwracamy uwagę tylko na jeden wycienk całości problemu, jaki wiąże się ze stsosowaniem art. 20 ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym…

201211.30
0
0

Faktura przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi

Faktura wystawiona przed wydaniem towaru nie rodzi obowiązku podatkowego (Wyrok NSA z 08.11.2012 r., I FSK 39/12) Problemy z ustaleniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług mogą powstać, gdy podatnik wystawił fakturę przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi, a każde z tych zdarzeń miało miejsce w innym miesiącu (kwartale). Z takim właśnie dylematem…